Kategorie
Aktualności

Termowizja z drona w inspekcjach fotowoltaiki

Czym jest termografia?

Termografia to technika obserwacji i rejestracji rozkładu temperatur na powierzchni obiektów, wykorzystująca emitowane przez nie promieniowanie podczerwone.(źródło:https://sjp.pwn.pl/slowniki/termografia.html)

Kamera termowizyjna pozwala nam rejestrować inne długości fali elektromagnetycznej, dzięki czemu możemy “zobaczyć” emitowane przez ciało ciepło oraz różnice w temperaturze.

Obraz termiczny paneli fotowoltaicznych

Kiedy komórka, moduł, string lub inna część instalacji fotowoltaicznej zostanie uszkodzona, zaczyna ona tracić na efektywności i emitować większe ilości ciepła. Większość uszkodzeń komórek i modułów fotowoltaicznych jest ciężka do zlokalizowania bez użycia kamery termowizyjnej. Uszkodzenia te są często niewidoczne gołym okiem i niemożliwe do zarejestrowania zwykłą kamerą.

Kamera termowizyjna “widzi” różnice temperatur. Na obrazie z kamery termowizyjnej możemy zobaczyć wszystkie usterki, które powodują zwiększoną emisję ciepła.

Poniższe zdjęcie z drona pokazuje różnicę w obrazie zarejestrowanym w spektrum światła widzialnego, a w podczerwieni.

Porównanie obrazu termicznego

Zielonym kolorem zaznaczono anomalie widoczne zarówno w paśmie światła widzialnego jak i w podczerwieni. Na obu zdjęciach można zauważyć zacienienie przez rośliny oraz powodowane przez nie nagrzewanie się komórek.

Usterka fotowoltaiki w podczerwieni

Kamera termowizyjna wykrywa do tego dwie inne usterki. Na górnym stole zauważamy cieplejszy string  wynikający z uszkodzenia inwertera, a na dolnym uszkodzony substring. 

Kamera termowizyjna zamontowana na dronie, dzięki swojej wysokiej rozdzielczości i dokładności, pozwala na ujęcie na jednym obrazie wielu modułów fotowoltaicznych. 

Inne metody diagnostyki

Zazwyczaj inspekcje farm fotowoltaicznych przeprowadzane są ręcznie. Ekipa elektryków dokonuje pomiarów poszczególnych modułów i inwerterów. Dla instalacji o mocy 1MW taka inspekcja może trwać nawet dwa dni. W przypadku, gdy używana jest ręczna kamera termowizyjna, wymagane jest zarejestrowanie nawet kilku tysięcy zdjęć. Wskazanie lokalizacji usterki na podstawie zdjęcia z ręcznej kamery termowizyjnej jest niezwykle trudne. 

Innym, nowym rozwiązaniem, są elektroniczne systemy monitorujące stan instalacji fotowoltaicznej. Są one w stanie wykryć spadki w produkcji energii. Nie jest jednak możliwe precyzyjne wskazanie usterki, a co najwyżej stringu w którym ta usterka występuje. Systemy takie nie należą do tanich, co znacznie wydłuża czas zwrotu inwestycji.

Termowizja z drona

Termowizja z drona jest niezwykle opłacalnym rozwiązaniem diagnostycznym. Nie wymaga ona dodatkowych inwestycji przy powstawaniu farmy oraz znacznie skraca czas wykonania inspekcji w odniesieniu do inspekcji ręczną kamerą termowizyjną. W ciągu jednego dnia termografista, z wykorzystaniem drona, jest w stanie przeprowadzić diagnostykę nawet 10MW instalacji, znacznie obniżając koszty inspekcji.