Kategorie
Aktualności

Zalety inspekcji dronem

Zalety inspekcji dronem

Bezzałogowe statki powietrzne, potocznie nazywane dronami, stały się już naszą codziennością. Wszyscy znamy ich możliwości w fotografii i branży filmowej.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się usługa inspekcji dronem. Specjalistyczne bezzałogowce są już wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłu. Niezależnie, czy jest to prosta inspekcja dachu, poszukiwanie uszkodzeń linii energetycznych, czy wykonanie kompleksowej diagnostyki farmy fotowoltaicznej, drony świetnie się do tego nadają.

Skąd tak duża popularność dronów w przemyśle i jakie są zalety inspekcji dronem?
  • Koszt i czas

    Drony pozwalają na znaczną redukcję kosztów i czasu wykonania inspekcji. Jeden dron jest w stanie wykonać pracę, która kiedyś wymagała zespołu wykwalifikowanych pracowników. Przykładowo, wykonanie termogramów farmy fotowoltaicznej, o mocy 1MW korzystając z ręcznej kamery termowizyjnej zajmuje kilka dni. Dron jest w stanie wykonać takie zadanie w godzinę. Łącząc nalot dronem z wyspecjalizowaną platformą analityczną SolarSpy, szybko otrzymujemy kompleksową analizę w przystępnej cenie.

  • Bezpieczeństwo

    Podczas diagnostyki dachów, linii energetycznych oraz masztów radiowych kluczową kwestią jest bezpieczeństwo pracowników. Wykorzystując drona, nie narażamy pracowników wykonujących pracy na wysokościach.

  • Inna perspektywa

    Materiał z drona pozwala zauważyć usterki których niewykrywalne z ziemi. Dron wyposażony w odpowiednie kamery umożliwia spojrzenie na przedmiot inspekcji z dużej odległości jak również, wykorzystując zoom w kamerze, z bardzo bliska.